قدرت لمس را بشناسید

تماس با پوست ما را از لحاظ جسمی و روحی تقویت می‌کند قدرت لمس و اثر آن بر زندگی‌مان از کودکی تا بزرگسالی را کشف کنید. نحوۀ عملکرد لمس و سایر موارد را درک کنید.

قدرت لمس — درک علم

لمس کردن تنها لمس سطح پوست نیست — با گیرنده‌های لمس تعامل می کند تا با نورون‌ها پیام‌هایی را به کل بدن ارسال کند.
مادر-با-دختر-کنار-ساحل

حس اعتماد

حس اعتماد را می‌توان براحتی بخشی از عادت روزانه کرد. لمس و نزدیکی اعتماد ایجاد می‌کند و آنها برای رشد کودک بسیار مهم هستند. حس مهم لامسع را می‌تواند با مالیدن ملایم نیوآ کرم ترکیب کرد.

حس لامسه‌ واقعاً چطور کار می‌کند؟

شما در بدن خود حدود 5 میلیون گیرنده لمسی زیر پوست دارید. هر جا درد، لمس یا فشار دمایی حس کنید، این گیرنده‌ها سیگنال‌هایی الکتریکی به نورون ارسال می‌کنند، سپس این پیام از طریق ستون‌ فقرات‌ و بقیه موارد به مغز منتقل می شود. 

کار اصلی این گیرنده‌ها محافظت از بدن است. برای مثال، اگر این گیرنده‌ها سیگنالی ارسال کنند که شما درد دارید یا خیلی سردتان است، مغز با یک واکنش مناسب پاسخ می دهد. این پاسخ ممکن است فرفری شدن بخاطر درد توپ یا لرزش بدن در پاسخ به دما باشد.
ایجاد تعادل و کاهش اضطراب

ایجاد تعادل و کاهش اضطراب

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که با لمس بیشتری رشد می‌کنند، متعادل تر هستند و از اضطراب کمتر آسیب می‌گیرند. وقتی رشد می‌کنیم، آن لحظات پرمهر را به حافظه می‌سپاریم. لمس بلحاظ فیزیولوژیکی و جسمی در رشد شخصیت و مهارت های اجتماعی کودکان کمک می کند.
hands
ایجاد تعادل و کاهش اضطراب

لحظات فراموش‌نشدنی می‌سازد

وقتی کودکان نزدیک مادر خود دراز می‌کشند، حس لامسه کودک با صمیمیت و ایمنی متصل می شود. قبل از حس بینایی و بویایی، لمس را می‌توان در ناحیه شکم تجربه کرد. مالیدن محصول مراقبت از پوست با غلظت زیاد مثل نیوآ کرم روی پوست کودکان، زندگینامه لامسه ماندگاری را ایجاد می‌کند.

آرامبخش

آرامش قدرت لامسه با یک بوس ملایم بر زانوی زخمی یا مالش آرامش‌بخش شکم برای تسکین شکم‌درد مشخص می‌شود و فراتر از سطح پوست می‌رود. بجز این مورد، لامسه انسان به ما کمک می‌کند با سایر افراد پیوند برقرار کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد لامسه محبت آمیز ارتباطات را تقویت می کند.

قدرت عاطفی

لمس پوست کودک موقع مالیدن کرم محافظتی مثل نیوآ کرم حس ایمنی و اعتماد را به کودکان می‌بخشد. مراسم آرامش‌بخش ماساژ دادن با کرم بعد از حمام از سر تا پا به آرام شدن کودکان کمک می کند. همچنین پیوندی ماندگار بین والدین و کودک ایجاد می کند.

قدرت لمس در زندگی روزمره

حس لامسه در بزرگسالان نیز مثل کودکان، به خصوص در زمان‌های مریضی یا اضطراب، آرامش‌بخش و تسکین دهنده است.

دستگاه حسهاى تنى در عمل

دستگاه حسهاى تنى به ما اجازه می‌دهد لمس، درد، فشار، گرما و حرکت را تجربه کنیم. این دستگاه به شبکه‌ای از حسگرها در سرتاسر بدن وابسته است که وقتی گرما یا فشار روی آنها باشد، فعال می شوند.

برای اینکه بدن شما متوجه شود در نواحی مختلف چه اتفاقی رخ می‌دهد، این حسگرها اطلاعاتی را با نورون‌ها به مغز ارسال می کنند. در عوض، اینها نیز از طریق ستون فقرات سیگنال به مغز ارسال می کنند.

مغز نیز این پیام‌ها را رمزگشایی می‌مکنند تا حس آنها مثل: درد، لمس یا حرارت را درک کند.
زن-باردار

واقعیات تفریح حسی

آیا می‌دانستید که نوزادان قبل از اینکه از شکم مادر بیرون بیایند حس لامسه را آموخته اند؟ وقتی در شکم مادر آنها را لمس کنید و آنها حس کنند، حرکت می‌کنند. نوزادان از حس لامسه برای جستجو و نوعی راحتی استفاده می کنند. به همین دلیل است که بعد از تولد دوست دارند، محکم قنداق شوند.
background

قدرت لمس و مراقبت از پوست خود با کرم را در آغوش بگیرید